Rynek pracy – Siemianowice i okolice

Rynek pracy – Siemianowice i okolice

Rynek pracy – Śląsk

Rynek pracy na Śląsku charakteryzuje się dużym uprzemysłowieniem. Do głównych gałęzi przemysłu zaliczają się: górnictwo, przetwórstwo przemysłowe (produkcja samochodów, metali, cementu, szkła, wyrobów sanitarnych tworzyw sztucznych, hutnictwo), wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej (gazu, prądu i wody).

Większość ośrodków produkcyjnych umiejscowiona jest jest w centralnej części województwa. Obszar ten określa się jako Górnośląski Okrąg Przemysłowy. Należą do niego: Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza oraz Tarnowskie Góry.

Siemianowice Śląskie – perspektywy

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach bezrobocie na Śląsku wynosi 4,2% (dane z 30 kwietnia 2019).. W samych Siemianowicach Śląskich sytuacja wygląda podobnie. Stopa bezrobocia to 4,7%. Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich opracował programy, które mają na celu przyciągnąć inwestorów z całego kraju. Takim projektem jest między innymi Strategia Siemianowic Śląskich do 2030 roku. Na wsparcie mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy, głównie dzięki wprowadzeniu Siemianowickiej Karty Młodego Przedsiębiorcy. Ma to wpłynąć na powstawanie nowych miejsc zatrudnienia. Miasto kładzie nacisk na rozwój szkół branżowych (dawniej szkół zawodowych) mające kształcić wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Młodzi ludzie mogą skorzystać np. z innowacyjnego programu „Hotelarz z polotem”. Jest to szkolenie z branży usługowej, które powstało we współpracy Urzędu Miasta oraz Zespołu Szkół w Siemianowicach Śląskich.

Poszukiwane zawody

Wybór ścieżki życiowej może być trudny. Młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę podstawową, muszą zdecydować się na profil zawodowy. Warto w takim momencie skorzystać ze strony internetowej Barometr zawodów, która pokazuje perspektywy dla konkretnych profesji. Potrzebne zawody to między innymi: administrator stron internetowych, kierowca autobusów, fizjoterapeuta i masażysta, betoniarz i zbrojarz, analityk, tester i operator systemów, spawacze, ślusarze, pielęgniarki, położne. Pracę w Siemianowicach Śląskich znajdą również kosmetyczki, kucharze, lekarze, cukiernicy, fryzjerzy, farmaceuci, geodeci i kartografowie.

Gorsze perspektywy mają przedstawiciele nadwyżkowych profesji, czyli pracownicy ochrony fizycznej, bibliotekarze, historycy, filozofowie, socjolodzy i specjaliści ds. badań psychologiczno-społecznych.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *